Jsou prostě všude okolo nás. Jsou to většinou lidé milí, do kterých byste to v životě neřekli. Jsou to právě ti, kteří se k Vám chovají slušně a kamarádsky, aby si získali Vaši důvěru a potom Vás mohli o všechno obrat. Tihle lidé totiž nemají svědomí, tak jim to vůbec nevadí. Jenže to odnesete bohužel vy, důvěřivci, kteří by se pro ostatní rozdali.
Na co si dát pozor a jaké jsou jejich nejčastější triky?
· Řemeslník
Každý zloděj si rád pořizuje převleky a k tomuto triku jim stačí jen dostatečná dávka drzosti. Stačí se vyzbrojit vrtačkou a páčidlem a může jít do akce. Vydají se nejčastěji do panelového domu, kde je hodně bytů, klidně na sebe upoutají pozornost hlasitým telefonováním, aby si jich lidé všimli a následný hluk jim nepřipadal podezřelý. A můžou začít vykrádat vytipované byty.
· Jejda, to není moje patro!
Jedná se o klasickou výmluvu přistiženého zloděje, který si teprve objekt vyhlíží nebo se již dal do práce. Stačí mu, když se slušně omluví právě tím, že si spletl patro či vchod a nikomu to divné nepřijde. Znám je i případ, kdy přistižený zloděj, který zrovna vynášel věci z cizího bytu a tvrdil, že si odnáší své věci od bývalé přítelkyně. Jejich fantazie rozhodně nezná mezí.
· Podomní prodej
Zloději se s tímto trikem obvykle obracejí na důchodce. Přijdou Vám na oko prodat nějaké výhodné zboží, ale když ho pustíte do bytu, obvykle odejde s Vašimi penězi či cennostmi, klíčky od auta a podobně, čehož vy si ani nemusíte hned všimnout. Ale až se po nich slehne zem, je většinou už pozdě.
Doporučujeme velkou obezřetnost a rozhodně dodržovatprevenci před zloději – jako jsou například bezpečnostní dveře s kvalitní vložkou a v neposlední řadě mít také dobré sousedské vztahy, aby Vás mohli sousedé informovat, když si všimnou, že se u Vás něco děje například v čase, když jste na dovolené.