Radost z cestování vám může pokazit kinetóza. Pomyšlení na to, že se vám bude v dopravním prostředku dělat špatně od žaludku, určitě příliš lákavé není. Nejde jen o to, že je vám špatně od žaludku. Kinetóza má ještě mnoho jiných nepříjemných příznaků. Bolest hlavy, opocení, únava, nízký tlak a bledost pokožky. Za váš problém může nerovnováha ve vnitřním uchu. Tento problém zdaleka není jen problémem dětí, dospělí mohou kinetózou trpět také. Buďte vám útěchou, že rozhodně nejste jediní.
Abyste se těmto nepříjemným chvilkám vyhnuli, zkuste několik možností, jak příznaky cestovní nevolnosti alespoň zmírnit.
Snažte se v dopravním prostředku usadit na takovém místě, kde budete nejméně vnímat jeho pohyb. Vybírejte si místa co nejblíže k řidiči. Houpání autobusu je v tomto místě přeci jen o něco méně znát než na zadních sedadlech. Vždy seďte po směru jízdy. Záleží i na oblečení. Vezměte si na sebe oděvy, ve kterých se budete cítit pohodlně, které vás nebudou tísnit. Pokud vám bude v oblečení horko, možnost kinetózy se zvýší.
Vezměte si do zavazadla vodu a mějte ji po ruce. Neuškodí ani malá svačina. Sladká tyčinka nebo bonbóny z hroznové cukru budou dobrou volbou.
V lékárně si můžete zakoupit některý z přírodních prostředků. Chutné a účinné jsou zázvorové bonbóny. Zázvor zklidňuje rozbouřený žaludek a cucání bonbónu vám pomůže i proti zaléhání uší. Před cestou se vyhněte těžko stravitelným potravinám a alkoholu.
V lékárně vám nabídnou i jiné pilulky proti cestovní nevolnosti.
V dopravním prostředku si nečtěte, nekoukejte do mobilu ani tabletu. Pokuste se relaxovat se zavřenýma očima a zhluboka si dýchejte. Ideální je, když se vám při cestě podaří usnout.
Pokud je to možné, udělejte si občas při jízdě pauzu. Projděte se a nadýchejte se čerstvého vzduchu.
Nezapomeňte, že každá cesta jednou končí a v cíli vám bude zase dobře.