Hlíva ústřičná však není „běžná“ lesní houba. Číňané si ji nemohou vynachválit a v Tradiční čínské medicíně se s ní setkáváme poměrně často. Již před dvěma tisíci lety se používala na výrobu tinktur a krémů pro řezné rány a drobná poranění. Současná medicína s hlívou ústřičnou ovšem pracuje také. Není divu, vždyť významně snižuje špatný cholesterol, pomáhá s léčbou diabetu, různých zánětů v těle a zabírá i při virových onemocněních. Hlíva se také aplikuje při omezené hybnosti končetin a na bolesti šlach.
Hlívu v lese snadno přehlédnete
Hlíva ústřičná se v přírodě vyskytuje jen v určitých lokalitách a snadno ji přehlédnete, nebo zaměníte s jinou houbou. Sbírá se na podzim a na začátku zimy, roste především v listnatém lese, často u bukových pařezů, nebo na bříze, topolu, či na habru. Využívá oslabených dřevin starých nebo nemocných stromů. V jehličnatém lese se s ní ovšem setkáte jen výjimečně.
Mnohem jednodušší je zakoupit ji v supermarketu, případně přes e-shop, je velmi dobře dostupná a řada pěstitelů ji nabízí na tržnicích a do obchodních řetězců po celý rok.
Pro kuchyňské účely se používá především hlíva sušená, přidává se do polévek nebo omáček a má specifickou výraznou chuť. Ideální je do dušených zeleninových jídel, nebo jako dochucovadlo zeleninového salátu. S hlívou se můžete setkat v mnoha receptech, které kolují po Internetu, většinou jsou to různé varianty těstovinových jídel, příprava sekaného masa, zeleninových a masových zapékaných nákypů.
Tablety s hlívou ústřičnou pro posílení imunity
V lékárně zakoupíte buď čistý preparát – výtažek z hlívy, nebo jako směs s echinaceou. Obojí účinkuje jako podpůrný prostředek pro posílení imunitního systému, zejména u zánětů sliznic, chorob dýchacích cest, rovněž v poúrazových stavech a po operačních zákrocích. Hlívu si nemohou vynachválit i alergici a astmatici.