Press "Enter" to skip to content

Vzhůru na palubu, dálky volají!

0

Vodáctví, neboli vodní turistika, se těší obrovské popularitě zhruba od první poloviny 19. století, kdy byl v Evropě založen první kanoistický klub. O necelých deset let později se první kánoe dostala společně se závodními koňmi, které zakoupil lékárník Ferdinand Zinke z Roudnice nad Labem, i do Čech. Další kánoe potom pocházely z Kanady a objevily se zde až roku 1910. Velmi záhy byl založen Svaz kanoistů království Českého. O skutečném boomu vodní turistiky můžeme hovořit až v době vzniku Československa, kdy se začaly pořádat první maratonské vodácké závody a byla ve velkém zakládána tábořiště.
pádlování na vodě
Co vlastně lidi táhne na řeku? Proč se jich každoročně tolik vyrojí a ve velkém začnou splouvat vodní toky, přespávat ve stanech a "békat" u kytary za zvuků praskajícího ohně? Pravděpodobně proto, že vodáctví v sobě mísí dvě pro českou náturu velice důležité složky. Totiž čundráctví a sport. Češi jsou svým trampováním po krajině doslova pověstní a když mohou pasivní sledování hokeje na chvíli vyměnit za aktivní, nenáročné sportovní vybití, jsou to pro ně druhé Vánoce. Nic přeci není poetičtějšího a zároveň zábavnějšího, než se nechat unášet proudem, pozorovat okolní krajinku a zdolávat logisticky náročné jezy, či se proplétat pod větvemi přes řeku spadaných stromů!
rybaření v mlze
Mezi nejčastěji splouvané řeky patří Ohře, Vltava, Sázava, či Berounka, své kouzlo však mají také poměrně méně frekventované řeky, jako je Orlice, jak Tichá, tak Divoká, Jizera, Ploučnice, anebo Morava.
Již dávno však vodáctví není takové, jako bývalo… Již dávno nevlastní každá rodina svépomocí vyspravovanou lodičku, kterou by šoupla na střechu auta, a odvezla ji k nejbližšímu toku. Dnes je to poměrně jednodušší a český vodák tedy může volit ze dvou variant.
Tou první jsou cestovní kanceláře, které vám vedle převozu bagáže, rezervace nejlepších míst v kempu, či pečlivého rozplánování trasy, nabídnou v ceně jak lodě, tak bandu dalších nadšených vodáků – takže o nová přátelství zde není nouze!
Ta druhá, poněkud složitější možnost je ta, že seberete hrstku svých kamarádů a kamarádů kamarádů vašich kamarádů a vydáte se do kempu na vlastní pěst. Potom už však záleží jen na vás, zda si v půjčovně zamluvíte dostatečný počet lodí, pádel a nafukovacích záchranných vest.
Ať už si však zvolíte první, nebo druhou variantu, nic to nemění na tom, že vodáci drží pospolu a jsou víceméně jedna velká rodina.